سایت تخصصی حسابداران خبره ایران

ارائه مطالب تخصصی حسابداری و حسابرسی و قوانین

بررسی برخی از مفاهیم هزینه:

حسابداری صنعتیمطالب زیر برگرفته است از کتاب حسابداری صنعتی با تاکید بر مسائل مدیریتی نوشته چارلز تی هورن گرن-جورج فاستر و سریکانت ام داتار ترجمه دکتر بزرگ اصل و دکتر پارسائیان می باشد.
هزینه:
اینجا به بررسی بعضی از مهمترین مفاهیم هزینه می پردازیم:
مدیریت هزینه :COST MANAGEMENT عملیاتی است که مدیران انجام می دهند تا ضمن جلب رضایت مشتریان به طور پیوسته هزینه را کنترل کرده کاهش دهند.
یکی از بخشهای مهم مدیریت هزینه توجه به این موضوع است که تصمیمات پیشین مدیریت , سازمان را مجبور به تحمل هزینه های بعدی میکنند.
در ایران : تعریف مدیریت هزینه برای مدیران ایرانی عبارت است از کاهش هزینه به معنای کم کردن کیفیت بدون توجه به نیازهای مشتری.
موضوع هزینه:COST OBJECT هرچیزی که اندازه گیری مجزای هزینه آن مورد نیاز باشد آن را موضوع هزینه گویند.
موضوعات هزینه در هر شرکت براساس طبقه بندی های متفاوت می تواند متفاوت باشد برای مثال به شرکت ایران خودرو توجه کنید اگر طبقه بندی موضوعات هزینه بر اساس محصول صورت گیرد پیکان،پژو 206 و انواع محصولات دیگر می توان موضوعات هزینه شرکت تلقی کرد اما داگر طبقه بندی بر اساس دوایر سازمانی صورت گیرد دایره مونتاژ و دایره کنترل کیفیت و دوایر دیگر می تواند موضوع هزینه تلقی شود در زیر به نمونه هایی از موضوع هزینه اشاره می شود :

نوع طبقه بندی
مثال
محصولپیکان
مشتریهمه محصولاتی که یک مشتری خاص از ما می خرد
دایره ای از سازمانخط مونتاژ
خدمتحفر یک فقره چاه
طرحتولید یک سفارش خاص
فعالیتبرسی کیفیت یک دستگاه تلوزیون
برنامه کوتاه مدتاجرای یک دوره کوتاه مدت آموزشی برای کارکنان

توجه:نکته مهم این است بسته به گزارشی که واحد حسابداری قرار است ارائه کند ممکن است از یک طبقه بندی خاص استفاده کند بنابراین حتی در یک شرکت خاص ممکن است در یک روز خاص از چند نوع طبقه بندی متفاوت استفاده شود .

تاریخ ارسال: دوشنبه 9 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 04:20 ب.ظ | نویسنده: علی | چاپ مطلب 0 نظر
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo