سایت تخصصی حسابداران خبره ایران

ارائه مطالب تخصصی حسابداری و حسابرسی و قوانین

آثار بحران اعتباری بر استانداردهای بین‌المللی حسابداری

آثار بحران اعتباری بر استانداردهای بین‌المللی حسابداری
هر گاه بحران مالی در دنیا رخ می‌دهد یکی از حوزه‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد حسابداری و حسابرسی است. بحران 1929 آمریکا آثار زیادی بر روش‌های حسابداری در آمریکا داشت و بحران بی‌اعتمادی ناشی از رسوایی‌های مالی و سقوط انرون نیز در اقتصادهای آزاد آثار بسیار عمیقی برجا گذاشت.

با تصویب قانون ساربینزاکسلی 2002 مسوولیت تدوین استانداردهای حسابرسی شرکت‌های بورسی آمریکا به یک نهاد بخش عمومی یعنی هیات نظارت بر شرکت‌های سهامی عام (PCAOB) واگذار شد. این مسوولیت قبلا به طور کامل به عهده بخش خصوصی یعنی انجمن حسابداران رسمی آمریکا بود.
بحران اعتباری اخیر نیز توجه هیات استانداردهای بین‌المللی حسابداری را به خود جلب کرده است. در مجمع ثبات مالی سه پیشنهاد برای اصلاح استانداردهای بین‌المللی حسابداری ارائه شده است.
این پیشنهادها به شرح زیر است:
1.اقلام خارج از ترازنامه: هیات استانداردهای بین‌المللی حسابداری باید استانداردهای حسابداری و افشا را برای ابزارهای خارج از ترازنامه به سرعت بهبود بخشد و با مراجع تدوین استاندارد برای هماهنگ‌سازی بین‌المللی همکاری کند.
2. ارزش بازار در بازارهای غیرفعال: هیات استانداردهای بین‌المللی حسابداری باید رهنمودهای خود را درباره ارزشیابی ابزارهای مالی در مواردی که بازارها غیرفعال می‌شوند بهبود بخشد.
3. افشا. هیات استانداردهای بین‌المللی حسابداری باید به منظور دستیابی به افشای بهتر در مورد ارزشیابی‌ها، روش‌ها و ابهامات مربوط به ارزشیابی‌ها، استانداردهای خود را تقویت کند.
به منظور پاسخگویی به این انتظارات، هیات استانداردهای بین‌المللی اقدامات فوری را آغاز کرده است. از جمله برای بررسی پیشنهاد دوم گروه مشورتی ویژه‌ای با تشکیل هفت جلسه این موضوع را بررسی کرد. این گروه، استانداردهای حاکم بر اندازه‌گیری ارزش منصفانه را واضح و تا حد زیادی کافی ارزیابی کرده است.
این گروه تاکید کرده است که هدف اندازه‌گیری ارزش منصفانه، قیمتی است که در یک معامله عادی بین خریدار و فروشنده در تاریخ اندازه‌گیری تعیین می‌شود نه قیمتی که در شرایط انحلال اجباری و فروش تحت فشار تعیین می‌شود.
علاوه بر این اصلاحاتی در حوزه طبقه‌بندی و افشای ابزارهای مالی ارائه شده است. اما در مجموع این اصلاحات را نمی‌توان اصلاحات اساسی در استانداردهای بین‌المللی حسابداری تلقی کرد .

تاریخ ارسال: سه‌شنبه 10 شهریور‌ماه سال 1388 ساعت 01:09 ب.ظ | نویسنده: علی | چاپ مطلب 0 نظر
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo