سایت تخصصی حسابداران خبره ایران

ارائه مطالب تخصصی حسابداری و حسابرسی و قوانین

اثرات هورمون ملاتونین و راههای افزایش آن

 

ملاتونین که هورمون شب نامیده می شود، از نظر شیمیایی یک اسید امینه ساده است به نام  "ان-استیل-۵-متوکسی تریپتامین" .این هورمون در سال ١٩۵٨ میلادی توسط "آرون لرنر" کشف شد.ملاتونین درغده صنوبری یا پینه‌آل(غده کوچکی در مغز)،شبکیه چشم وگلبول های خون تولید می شود .


اثرات ملاتونین بر بدن 
 
ملاتونین، نقشی اساسی در خواب دارد و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می ‌کند .  نور، مانع تولید آن و تاریکی، محرک تولیدش است لذا بیشترین مقدار تولید ملاتونین در بدن، در شبها است (١٠ برابر میزان آن در روز). این هورمون، به   کاهش تعداد دفعات بیداری در شب و بهبود کیفیت خواب کمک می کند.از طرفی  با کاهش ٢ تا ۴ دهمی درجه حرارت بدن در شب، فعل و انفعالات بیوشیمیایی را کاهش می دهد واین کاهش درجه حرارت بدن، پیر شدن ارگان ها را به تاخیر می اندازد . ملاتونین از طریق کند کردن متابولیسم در شب، از گردش خون و قلب نیز محافظت می کند. شاید قوی ترین اثر ضد پیری ملاتونین به این علت است که این هورمون قوی ترین گیرنده و جذب کننده رادیکال های آزاد بدن است. از آنجا که ملاتونین، یک ملکول کوچک است، می تواند به هر سلول یا نقطه بین سلولی وارد شود. به ویژه در بخش های مشخصی از مغز و حتی در جدار و دیواره عروق و رگها .به همین دلیل می تواند اغلب به عنوان تنها گیرنده و جذب کننده رادیکال های آزاد وارد شود. چنین به نظر می رسد که ملاتونین می تواند پیدایش آب مروارید چشم را نیز به تاخیر بیاندازد و برای مداوا و درمان آسیب های مغزی ناشی از بیماری صرع، سکته مغزی و صدمات مغز ی مفید باشد.مقدار کافی ملاتونین در بدن، تاثیرات مثبتی بر وضعیت روحی-روانی انسان می گذارد.همچنین اثر تحریک کننده ملاتونین بر روی سیستم ایمنی بدن، ثابت شده است "لنفوسیت های تی-اچ-١" تحت تاثیر ملاتونین می توانند "اینترلویکین-٢" بیشتری تولید کنند و تولید "ای.اف.ان. گاما" را تقویت و بدین ترتیب عملکرد ایمنی بدن   را تنظیم نمایند. ملاتونین تاثیر سیتوتوکسیکی سلول های کشنده طبیعی (NK-cell) را افزایش می دهد. ملاتونین قادر است اثرات هورمون "کورتیزول" را که موجب کاهش قدرت ایمنی می شود ،خنثی کند. اثر آن در پیشگیری از سرطان به خاطر اثر این هورمون در حفاظت از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد ، تحریک قدرت ایمنی بدن و کاهش متابولیسم بدن در شب است. بدن بدین ترتیب در شرایطی قرار می گیرد تا سیستم هایی را ترمیم کند که در روز نابوده شده اند است . ملاتونین تولید هورمون مردانه تستوسترون را نیز متوقف می کند که در پیدایش سرطان پروستات نقش دارد.همچنین   از فعالیت تخمدان ها و بیضه ها جلوگیری می کند. ملاتونین، فاکتورهای استرس که چون کورتیکواستروئیدها در غده فوق کلیوی تولید شده و استرس زا هستند را کنترل و نابود می کند. هورمون آدرنالین که  عملکردی مخالف ملاتونین داشته و هورمون انرژی نام دارد  ، در تمام شرایط انرژی و نیروی مورد نیاز بدن را تامین می کند  و در حالیکه ترشح آدرنالین، فشارخون، ضربان قلب و مصرف قند را افزایش می دهد، ملاتونین با این مصرف بالای انرژی مقابله کرده، هورمون های استرس و فشارخون را کاهش می دهد و بدین ترتیب بدن را در برابر استرس حفظ می نماید.
 

راههای افزایش هورمون ملاتونین 
 

 1. تولید ملاتونین در بدن از طریق خودداری از مصرف سیگار  ، یک فعالیت بدنی معمولی اما نه زیاد می تواند  تقویت شود. شام نیز بایست در حد امکان  ساده باشد و دیروقت صرف نشود.
   
 2. تولید ملاتونین تابع تابش نور بر چشم است و با تاریک شدن، تولید ملاتونین توسط غده "پینه آل" نیز آغاز می شود. بدین خاطر بایست قبل از رفتن به رختخواب از کار در برابر صفحه کامپیوتر و دیدن تلویزیون خوداری شود و اتاق خواب نیز در حد ممکن تاریک باشد. 
   
 3. کاهش استرس روزانه از طریق تمرینات آرامبخش
   
 4. مصرف غذاهای حاوی ملاتونین : ملاتونین در مواد غذایی خاص نظیر گوشت، موز  ،  سیب زمینی،  جو، گوجه فرنگی، خیار، ترب، گردو ، بادام، فندق، بادام هندی موجود است.شیر گرم با عسل و ادویه هایی چون   جوز هندی، هل، زنجبیل، دارچین و زعفران بطور غیرمستقیم میزان ملاتونین در بدن را افزایش می دهد. 
   
 5. مکمل ملاتونین :هدف مکمل های ملاتونین درمان اختلالات خواب است که البته از قرص های خواب ایمن تر است اما با این حال باید مراقب عوارض جانبی آن بود .ملاتونین را نباید در طول روز مصرف کرد و خانمهای باردار یا شیرده نباید این هورمون را مصرف نمایند.عارضه جانبی مهمی که اغلب افراد هنگام مصرف مکمل ملاتونین دچار آن می شوند، خواب‌آلودگی است، که البته بعد از قطع مصرف دارو برطرف می‌ شود.بسیاری از پزشکان و متخصصان، مقدار مصرفی را معادل مقدار تولیدی بدن و در حدود یک تا سه میلی گرم، دو یا یک ساعت و نیم پیش از خواب، تجویز می کنند .ملاتونین در بزرگسالان با دوزهای متفاوت از 2دهم  تا ۲۰میلی‌گرم  مصرف می‌شود. دوز توصیه‌شده معمولا نیممیلی‌گرم است. با توجه به اینکه دوز مناسب ملاتونین از فردی به فرد دیگر تفاوت زیادی می کند و متناسب با سن است  تاکید می شود که هر فردی برای مصرف مقدار صحیح دارو حتما با پزشک مشورت کند.

افرادی که اختلالات خواب رنج می برند، مسافران و یا افرادی که به دنبال کسب انرژی هستند، بیشترین فایده را از ملاتونین می برند.

ملاتونین چیست ؟

ملاتونین هنگام خواب به صورت طبیعی ترشح می شود. این هورمون به وسیله غده صنوبری تولید می شودکه یک ساختار نخودی شکل در مرکز مغز است. این هورمون چشمان ما را پر از تاریکی می کند. در شب ملاتونین تولید می شود تا به تنظیم چرخه های خواب – بیداری کمک کند.

حجم ملاتونینی که در بدن تولید می شود به نظر می رسد که با بالا رفتن سن کمتر می شود. به همین دلیل است که افراد جوان در مقایسه با سالمندان کمتر با مشکلاتمربوط به خواب دست و پنجه نرم می کنند. پژوهش ها نشان داده که از تاثیر ملاتونین تحت عنوان یک ضد اکسیدان، افزاینده سیستم ایمنی، به تعویق انداختن اختلالات خواب یاد شده است.

چه کسانی بیشترین فایده را از ملاتونین می برند؟

افرادی که اختلالات خواب رنج می برند، مسافران و یا افرادی که به دنبال کسب انرژی هستند، بیشترین فایده را از ملاتونین می برند.

میزان توصیه شده ملاتونین

میزان مناسب مصرف می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

تاثیر جانبی

۱۰ درصد مصرف کنندگان ادعا کرده اند که هیچ نتیجه ای از مصرف قرص نگرفته اند و ۱۰ درصد نیز از عوارض جانبی نظیر دیدن کابوس، سردرد و افسردگی شکایت کرده اند.

منافع ملاتونین

پژوهش نشان داده که این مکمل از سلول هامحافظت می کند، به استحکام سیستم ایمنی می پردازد و همچنین رشد توده های سرطانی را کند می کند. ملاتونین همچنین منجر به کاهش درد می شود.

چه افرادی باید از مصرف آن خود داری کنند؟

زنان باردار و شیرده، افراد مبتلا به آلرژی یا اختلالات سیستم ایمنی بهتر است از مصرف این مکمل خودداری کنند.

زمان مصرف ملاتونین

ملاتونین باید به هنگام شب مصرف شود و این زمان چیزی حدود ۳۰ دقیقه قبل از رفتن به رختخواب است. ملاتونین را نباید طی روز مصرف کنید.

ملاتونین؛ تنظیم کننده خواب و بیداری

تولید ملاتونین در بدن

ملاتونین هورمونی است که در غده صنوبری (پینه‌آل)، غده کوچکی در مغز، تولید می ‌شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می ‌کند.

مقادیر بسیار کمی از ملاتونین در غذاهایی مانند گوشت‌ها،‌ حبوبات، میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد.

ملاتونین همچنین به صورت مکمل غذایی در بازار وجود دارد، هر چند ارزش تغذیه ‌ای شناخته ‌شده‌ای ندارد.

نقش ملاتونین طبیعی در بدن

بدن شما دارای ساعت درونی خاص خودش است که به تنظیم چرخه طبیعی ساعات خواب و بیداری (ریتم سیرکادین) کمک می‌ کند و این کنترل تا حدی به تولید ملاتونین بستگی دارد.

تولید ملاتونین به طور طبیعی در بدن تا حدی به میزان نور و روشنایی بستگی دارد. تولید ملاتونین، در حین روزهای کوتاه فصل زمستان ممکن است زودتر،‌ یا در اغلب موارد دیرتر شروع شود. این تغییر در روند ترشح ملاتونین ممکن است در ایجاد علائم "بیماری خلقی فصلی" (SAD) یا افسردگی زمستانی نقش داشته باشد.

میزان طبیعی ملاتونین با افزایش سن به تدریج کاهش پیدا می ‌کند. در برخی از سالمندان ممکن است تولید ملاتونین به حد ناچیزی برسد، یا کلا قطع شود.

ملاتونین به عنوان مکمل غذایی

مکمل‌های غذایی ملاتونین گاهی برای درمان مشکل "جت ‌زدگی" یا بی ‌خوابی به کار می‌ روند.

دانشمندان همچنین در حال تحقیق درباره ی سایر اثرات احتمالی موثر ملاتونین هستند، از جمله:

* درمان اختلال خلقی فصلی (SAD).

* کمک به تنظیم خواب افرادی که در شیفت ‌های عصر یا شب کار می‌ کنند.

* پیشگیری یا کاهش مشکلات خواب یا گیجی پس از جراحی.

* کاهش سردردهای مزمن خوشه‌ای.

* همچنین شواهدی مقدماتی وجود دارد که مصرف ملاتونین به عنوان مکمل غذایی، ممکن است گسترش سرطان را در بدن متوقف کند یا به تاخیر بیندازد، دستگاه ایمنی را تقویت کند و فرآیند پیری را کُند کند.

اثبات تاثیر ملاتونین در این موارد نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

* ملاتوین همچنین از لحاظ درمان مشکلات خواب در افراد نابینا مورد بررسی قرار گرفته است. افراد نابینا که ادراکی از نور ندارند، ممکن است دچار مشکلات خواب شوند؛ مثلا در طول روز بخوابند و شب ‌ها بیدار بمانند.

مکمل غذایی ملاتونین

ایمنی و احتیاطات

* مکمل ‌های غذایی ملاتونین در دوزهای کم، به صورت کوتاه‌ مدت و دراز مدت، بی‌ خطر هستند. اما باید در مورد مصرف آن با پزشک مشورت کنید.

* کودکان، زنان باردار و شیرده نباید بدون تجویز پزشک، از ملاتونین به عنوان مکمل غذایی استفاده کنند.

* اگر هنگام مصرف ملاتونین خواب ‌آلوده می ‌شوید، در مدت مصرف آن، از کار با ماشین ‌های دقیق پرهیز کنید.

عارضه جانبی مهمی که اغلب افراد هنگام مصرف مکمل ملاتونین دچار آن می شوند، خواب‌آلودگی است، که بعد از قطع مصرف دارو برطرف می‌ شود.

سایر عوارض جانبی برگشت ‌پذیر این دارو این ها هستند:

* تغییرات عروق خونی که ممکن است بر جریان خون تاثیر بگذارد.

* پایین ‌آوردن درجه حرارت بدن (هیپوترمی)

* سردرد

* ضعف صبحگاهی

* رویاهای واضح

در صورت مصرف ملاتونین، هنگام مراجعه به هر پزشکی، آن را با وی در میان بگذارید.

دوز مصرفی

دوز مناسب ملاتونین از فردی به فرد دیگر، تفاوت زیادی می کند. دوز توصیه‌ شده معمولا 5/0 میلی‌ گرم است.

ملاتونین در بزرگسالان با دوزهای متفاوت از 2/0 تا 20 میلی‌ گرم، بسته به نوع استفاده از آن مصرف می ‌شود.

اگر مشکل به خواب رفتن یا در خواب ماندن دارید،‌ می ‌توانید در مورد دوز مناسب با پزشک مشورت کنید.

ان-استیل-۵-متوکسی تریپتامین”، یا همان ملاتونین، هورمونی است که بطور طبیعی توسط غده اپیفیز در مغز ترشح می شود. ترشح ملاتونین، با چرخه روز و شب بدن، ارتباط مستقیم دارد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ،  بیشترین مقدار این هورمون، شبها تولید می شود. در خوراکیها هم، مقادیری ناچیز از آن، دیده می شود. بعلاوه، این روزها، مکمل ملاتونین هم در دسترس است.

ملاتونین هورمونی است که از غده صنوبری در مغز ترشح می شود و برای ترغیب به خوابیدن و افزایش دادن طول دوره خواب انسان کاربرد دارد.

ملاتونین هورمونی است که در غده صنوبری (پینه‌آل)، غده کوچکی در مغز، تولید می ‌شود و به تنظیم چرخه خواب و بیداری در بدن کمک می ‌کند.

ملاتونین، نقشی اساسی در خواب دارد و با توجه به اینکه نور، مانع تولید آن و تاریکی، محرک تولیدش است، باعث تنظیم ساعت داخلی بدن می شود. تحقیقات موثق علمی نشان داده اند که این هورمون، به خوابیدن، کاهش تعداد دفعات بیداری در شب و بهبود کیفیت خواب کمک می کند.

ملاتونین، در درمان بدخوابی ناشی از سفرهای هوایی بلند مدت، سودمند است. مقدار کافی ملاتونین در بدن، تاثیرات مثبتی بر وضعیت روحی-روانی انسان می گذارد.

ملاتونین در مواد غذایی خاص نظیر گوشت، غلات و سبزی ها موجود است.

تولید ملاتونین به طور طبیعی در بدن تا حدی به میزان نور و روشنایی بستگی دارد. تولید ملاتونین، در حین روزهای کوتاه فصل زمستان ممکن است زودتر،‌ یا در اغلب موارد دیرتر شروع شود. این تغییر در روند ترشح ملاتونین ممکن است در ایجاد علائم “بیماری خلقی فصلی” (SAD) یا افسردگی زمستانی نقش داشته باشد.

دکتر آنیل جی بالانی متخصص طب داخلی در کانادا می گوید: تولید ملاتونین از غده صنوبری تحت تاثیر نور محیط است. در یک مطالعه جدید نشان داده شده است که هدف ابتدایی برای تولید مکمل های ملاتونین که به بهبود کیفیت خواب کمک می کنند درمان اختلالات خواب است که البته از قرص های خواب ایمن تر است اما با این حال باید مراقب عوارض جانبی آن بود و در معرض دوز مناسب دقت کافی را مبذول داشت.

ملاتونین در بزرگسالان با دوزهای متفاوت از ۰٫۲ تا ۲۰ میلی‌گرم بسته به دلیل استفاده آن مصرف می‌شود. دوز توصیه‌شده معمولا ۰٫۵ میلی‌گرم است. دوز مناسب ملاتونین از فردی به فرد دیگر تفاوت زیادی می کند.

مقدار مصرف ملاتونین، متناسب با سن است. هنگام خواب، بدن، بطور طبیعی، مقداری ملاتونین تولید می کند و بسیاری از پزشکان و متخصصان، مقدار مصرفی را معادل مقدار تولیدی بدن و در حدود یک تا سه میلی گرم، دو یا یک ساعت و نیم پیش از خواب، تجویز می کنند.

ملاتونین را نباید در طول روز مصرف کرد. برخی عوارض جانبی نادر، خواب آلودگی، خواب روی و گیجی می باشند. خانمهای باردار یا شیرده نباید این هورمون را مصرف نمایند.

عارضه جانبی مهمی که اغلب افراد هنگام مصرف مکمل ملاتونین دچار آن می شوند، خواب‌آلودگی است، که بعد از قطع مصرف دارو برطرف می‌ شود.

سایر عوارض جانبی برگشت ‌پذیر این دارو این ها هستند:

* تغییرات عروق خونی که ممکن است بر جریان خون تاثیر بگذارد.

* پایین ‌آوردن درجه حرارت بدن (هیپوترمی)

* سردرد

* ضعف صبحگاهی

* رویاهای واضح

در صورت مصرف ملاتونین، هنگام مراجعه به هر پزشکی، آن را با وی در میان بگذارید.

در هر حال ملاتونین یک هورمون است و اگر دستخوش تغییرات شود می تواند خطرناک باشد. بعلاوه مقدار دوز مصرفی مناسب برای هر فرد متناسب با ویژگی های خاص جسمی خود آن فرد است چون شدت و چگونگی مشکلات خواب در اشخاص مختلف متفاوت است.

اگر مشکل به خواب رفتن یا در خواب ماندن دارید،‌ می‌توانید در مورد دوز مناسب با دکترتان مشورت کنید.

به این ترتیب تاکید می شود که هر فردی برای مصرف مقدار صحیح دارو حتما با پزشک مشورت کند.

گرم

 موارد مصرف داروی ملاتونین:

1ـ کمک به درمان بی خوابی در سالمندان

2ـ کمک به درمان اختلالات خواب در کودکان با اختلالات نورولوژی ـ روانی مانند عقب ماندگی   ذهنی ، اوتیسم ، اختلالات روانی و صرع و ...

3ـ بهبود خواب در افراد سالم

4ـ کمک به تنظیم ساعات خواب در اثر مسافرت های هوایی

5ـ دارای خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی 

6ـ کاهش ناراحتی های دوران قاعدگی ( افسردگی ، پرخاشگری)

 

دوز مصرف:

روزانه یک قرص 30 دقیقه قبل از خواب مصرف شود.

 

عوارض جانبی داروی ملاتونین:

در دوزهای معمول و توصیه شده و برای کوتاه مدت عوارض جانبی مهمی ندارد.

از جمله عوارض جانبی گزارش شده، خستگی ، سرگیجه ، سردرد ، تحریک پذیری و خواب آلودگی  عدم هوشیاری نسبت به زمان و مکان و یا شخص ، آشفتگی ، راه رفتن در خواب ، کابوس و رویای شبانه می باشد.

در دوزهای بالا آتاکسی ممکن است رخ دهد.

گزارش شده است که ممکن است ملاتونین ریسک صرع را به خصوص در کودکان با اختلالات نورولوژی شدید افزایش دهد. هم چنین گزارش شده است که ملاتونین با دوزهای معمولی ریسک صرع را کاهش می دهد . بنابراین در افراد مبتلا به صرع باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

اختلالات خلقی شامل دیسفوریا ، علائم سایکوتیک شامل هذیان ، اختلالات پارانوئید در دوزهای بالا گزارش شده است. بنابراین در بیماران دچار افسردگی و اختلالات سایکوتیک باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

در بیمارانی که وارفارین مصرف می کنند یا در بیمارانی که درمان های رقیق کننده خون دریافت می کنند و یا در بیماران با اختلالات انعقادی خون نباید مصرف شود.

کاهش فشار خون، بنابراین در بیمارانی که داروهای کاهنده فشار خون مصرف می کنند با دقت تجویز شود.

بر اساس شواهد اولیه ، افزایش کلسترول خون ممکن است رخ دهد بنابراین در مصرف آن در بیماران با سطح بالای کلسترول ، آترواسکلروزیس یا در افراد در معرض بیماری های قلبی و عروقی باید دقت شود ، ریتم قلبی غیرنرمال به ملاتونین وابسته است.

افزایش قند خون در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 گزارش شده است . دوزهای پائین ملاتونین ، تحمل به گلوکز و حساسیت به انسولین را کاهش داده است . بنابراین در بیماران دیابتی و هاﭔﭘو گلایسمی باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

اثرات هورمونی از قبیل افزایش یا کاهش در سطح هورمون های لوتئینیزه کننده ، پروژسترون ، استرادیول ، هورمون های تیروئید ( T4 , T3 ) هورمون رشد ، پرولاکتین ، کورتیزول و اکسی توسین و وازوپرسین

ژینکوماستی در مردان ، کاهش تعداد اسپرم و کاهش حرکت اسپرم در انسان و خرگوش گزارش شده است.

اختلالات گوارشی خفیف از قبیل تهوع ، استفراغ ، کرامپ های شکمی. هم چنین ملاتونین با ھﭘاتیت اتوایمیون و شروع علائم بیماری کرون مرتبط است.

افزایش فشار داخل شبکیه و افزایش ریسک گلوکوم ، بنابراین در بیماران مبتلا به گلوکوم باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

 تداخلات دارویی:

ملاتونین به وسیله آنزیم های کبدی متابولیزه می شود. بنابراین دارویی که فعالیت این آنزیم ها را تغییر دهد ممکن است اثر مکمل های ملاتونین را افزایش یا کاهش دهد.

 افزایش خواب آلودگی در روز ، هنگامی که با زولپیدم مصرف می شود گزارش شده است.

افزایش خواب آلودگی سایر داروها از جمله بنزودیاژپین ها (لورازپام و دیازپام) ، باربیتورات ها مثل فنوباربیتال ، نارکوتیک ها مثل کدئین ، تعدادی از ضدافسردگی ها و الکل

بر اساس شواهد اولیه ملاتونین نباید در بیمارانی که درمان های رقیق کننده خون مثل وارفارین مصرف می کنند ، یا در  بیمارانی که سایر ضدانعقادها مثل آسپرین یا هپارین را مصرف می کنند ، مصرف شود.

تعدادی از داروها تولید و ترشح ملاتونین را کاهش می دهند مانند ضدالتهاب های غیراستروئیدی مثل ایبوپروفن ، ناپروکسن ، بتابلاکرها مثل آتتولول یا متوپرولول ، درمان هایی - که سطح ویتامین B6 را کاهش می دهند مثل ضدبارداری های خوراکی ، درمان های جایگزینی هورمون  دیورتیک های لوپ ، هیدرالازین ، تئوفیلین .

داروهایی مثل دیازپام ، ویتامین B12 ، وراپامیل ، تمازپام و سوماتوستاتین ممکن است سنتز یا آزادسازی ملاتونین را تغییر دهند.

براساس شواهد اولیه ، ملاتونین در بیماران مبتلا به صرع نباید مصرف شود. ملاتونین ممکن است آستانه صرع را کاهش داده و ریسک ابتلا به صرع افزایش یابد. اما در تعدادی از مطالعات ، وقوع صرع در روز معمولی ملاتونین کاهش یافته است. بنابراین در بیماران مبتلا به صرع باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

ملاتونین می تواند باعث افزایش یا کاهش فشار خون شود. بنابراین ممکن است با داروهای قلبی و فشارخون تداخل کند.

به طور واضح مشخص نیست که کافئین اثرات ملاتونین روی بدن را تغییر می دهد یا خیر ، گزارش شده است که کافئین افزایش می دهد سطح ملاتونین طبیعی را در بدن که به علت اثرات روی آنزیم های کبدی است. اما ممکن است کافئین ریتم 24 ساعته ملاتونین را بر اثر بر روی ترشح ملاتونین تغییر دهد.

در دوزهای پائین ملاتونین تحمل به گلوکز و حساسیت به انسولین را در بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 کاهش می دهد. بنابراین در تجویز به بیمارانی که داروهای خوراکی قند خون یا انسولین مصرف می کنند دقت شود. سطح سرمی گلوکز توسط پزشک مانیتور شود و تطبیق درمان ممکن است لازم باشد.

بر اساس شواهد اولیه ، مصرف الکل روی ترشح ملاتونین در شب اثر می گذارد.

گزارشاتی وجود دارد که پیشنهاد می کند ملاتونین ممکن است در برگشت علائم دیسکنزی تأخیری مرتبط با هالوپریدول کمک کند.

بر اساس شواهد اولیه ملاتونین ممکن است اثر ایزونیازید را روی مایکوباکتریوم توبرکلوزیس افزایش دهد.

 تداخل گیاهان و مکمل های رژیمی :

در مصرف ملاتونین با سایر گیاهان یا مکمل های خواب آور ، خواب آلودگی در طول روز افزایش می یابد.

در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ، هنگامی که گیاهان و مکمل هایی که سطح گلوکز خون را افزایش می دهند مثل آرژنین ، cocoa و DEAD و افدرا ( در ترکیب با کافئین ) همراه با ملاتونین دقت شود.

بر اساس  شواهد اولیه ، ملاتونین ممکن است ریسک خون ریزی را در مصرف با گیاهان و مکمل هایی که باعث افزایش ریسک خونریزی می شود در بیمارانی که ضد انعقاد مثل وارفارین مصرف می کنند را افزایش دهد.

بر اساس تحقیقات اولیه Chaste bervy ممکن است ترشح طبیعی ملاتونین را در بدن افزایش دهد.

مصرف در حاملگی و شیردهی :

در افراد باردار یا افرادی که قصد باردار شدن دارند نباید مصرف شود که سطوح بالای ملاتونین در طول بارداری ممکن است خطر بروز اختلالات تکاملی را افزایش دهد.

در مطالعات حیوانی مشخص شده است که ملاتونین در شیر ترشح می شود بنابراین در طول دوران شیردهی مصرف نشود

 دسته بندی مقالات و تحقیقات توانبخشی عصبی
نمایش تمامی مقالات
دکتر ابراهیم پیشیاره
حسین ربوبی
منصور نوری
امید زینعلی
ساناز دهقانی
امیر طیبی
بهزاد امینی
شعله معماری
حمیدرضا سلیمانی مقدم
الهام پاریاب
ولی شیری
امید هاشمی
میثاق انصاری نیا
کاردرمانی ذهنی-آموزشی
بازی درمانی
گفتاردرمانی
مرکز کاردرمانی رشد
به صورت پیش فرض تمام مقالات ثبت شده لیست می شود. برای محدود کردن لیست مقالات به موارد مورد نظر ، دسته بندی مربوط را انتخاب نمایید.
تاریخ ارسال: سه‌شنبه 23 دی‌ماه سال 1393 ساعت 10:57 ب.ظ | نویسنده: علی | چاپ مطلب 0 نظر
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo